11/16/2017

Biała Świątynia Wat Rong Khun

Hej! Zapraszam Was dzisiaj w okolice Chiang Rai, żeby przenieść się do świata baśni i zobaczyć śnieżnobiałą świątynię Wat Rong Khun.Nie jest to zabytek, a współczesna budowla - powstaje od 1997 roku i jest wciąż dopracowywana. To niekonwencjonalne dzieło tworzy znany artysta Kositpipat. Sławę zdobył przede wszystkim jako malarz, wykorzystujący w swojej twórczości rozmaite wyobrażenia Buddy, ale to Wat Rong Khun ma być dziełem jego życia. W roku 2004 został uhonorowany nagrodą Silpathrn.

 

 
„Śmierć może powstrzymać moje marzenie, ale nie może przerwać mojego projektu” - zapowiedział Kositpipat. Artysta stwierdził też, że świątynia prawdopodobnie zostanie ukończona od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu lat po jego śmierci.

  Malowidła ścienne wewnątrz świątyni:Biała Świątynia opiera się na głębokiej symbolice. Biel ma odzwierciedlać czystość Buddy. Ściany i monumenty pokryte są  fragmentami szkła, symbolizującego mądrość Buddy, która ”świeci jasno na całej kuli ziemskiej i w całym wszechświecie”.
Aby dostać się do głównej części kompleksu trzeba przejść przez most - a to ma symbolizować cykl przejścia od momentu narodzin do wstąpienia do domu Buddy. Mały półokrąg przed mostkiem to świat ludzi, a duży okrąg z kłami to usta Rahu, demona - jest to więc wyobrażenie piekła i cierpienia.


  

   

Trochę przerażające, prawda? :) 


 


 


Widziałam już różne świątynie na świecie, oczywiście o wiele ważniejsze, wiekowe czy kryjące ważne relikwie, ale ta jest jedną z takich, której nie da się zapomnieć :)

Buziaki,
Copyright © 2017 Happy life plan