3/12/2017

Wings of Tatev, czyli najdłuższa kolejka linowa świata

Hej :) Co powiecie na niedzielny relaks w górach?
Pokażę Wam dzisiaj najdłuższą kolejkę linową na świecie. Brzmi niesamowicie, więc kiedy wybierałam się na tę przejażdżkę byłam bardzo podekscytowana. Cóż, myślę, że moje oczekiwania były większe ;) Takie hasła jak najdłuższa, największa, najokazalsza wzbudzają wielki apetyt na przeżycie czegoś dotąd nieznanego. Tutaj emocje są porównywalne do wjazdu na Kasprowy Wierch, ale samo miejsce jest rzeczywiście piękne :)

Dwa słowa o kolejce

Wings of Tatev to nowoczesna konstrukcja, wzniesiona przez szwajcarsko-austriackie konsorcjum za 18 mln dolarów, przy czym większość funduszy pochodziła od prywatnych darczyńców, a projektem nadzorowała fundacja National Competitiveness Foundation of Armenia. Oficjalne otwarcie miało miejsce 16 października 2010. Wagoniki poruszają się z prędkością 37 km na godzinę. Trasę prawie 6 km pokonują w 11 minut. Dlaczego w nazwie kolejki pojawiają się skrzydła (wings)? Legenda mówi, że budowniczy klasztoru, po jego wzniesieniu, poprosił Boga o skrzydła i odleciał.


 
   Co znajduje się na szczycie?

Klasztor Tatew, pod wezwanem św. Piotra i Pawła, położony niedaleko miasta Goris w Armenii. Został założony w IX wieku. Monastyr jest jedną z perełek sakralnej architektury Armenii, dookoła rozciągają się piękne widoki na góry, a sam klasztor znajduje się tuż nad krawędzią olbrzymiej przepaści. 


Miłej niedzieli :)
Copyright © 2017 Happy life plan