3/06/2017

Kaskady w Erywaniu, czyli Muzeum Sztuki Cafesjiana

Hej kochani! :) Dzisiaj pokażę Wam niezwykłe muzeum, mieszczące się w stolicy Armenii.


Co to za miejsce? Jest to kompleks architektoniczny, zbudowany w 2009 roku, w stolicy Armenii. Tak, jak widzicie, z zewnątrz to schody z odrobiną zieleni, przypominające kształtem kaskadę, jednak w środku muzeum prezentuje się znacznie ciekawiej.


Kaskady mierzą ponad 300 metrów, wewnątrz wybudowano windę, którą można szybko dostać się na szczyt, jednak zdecydowanie polecam wchodzenie po schodach - można wtedy z bliska podziwiać dzieła sztuki.


Muzeum znajdujące się wewnątrz, zgromadziło liczne dzieła sztuki, rozmieszczone na kolejnych piętrach. Trzon ekspozycji stanowi kolekcja Cafesjiana, obejmująca ponad 5000 prac z dziedziny szkła artystycznego, wśród których czołowe miejsce zajmują dzieła czeskich artystów Stanislava Libenskiego i Jaroslavy Brychtovej. Muzeum prezentuje także grafikę, malarstwo i rzeźbę takich artystów jak Fernando Botero, Arshile Gorky, Jennifer Bartlett i Andy Warhol.
Projekt Kaskad opracował architekt Aleksandr Tamanian, który zaproponował, aby centralną część miasta połączyć w efektowny sposób z północną częścią. Projekt zakładał urządzenie opadających ogrodów, stanowiących miejsce odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.


Na zewnątrz - pierwszy poziom

W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, dla uczczenia pięćdziesięciolecia radzieckiej Armenii, władze zgodziły się na stworzenie tak wielkiego przedsięwzięcia budowlanego. Jednak w 1988 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, wstrzymano prace ze względu na brak funduszy.


W 2001 roku budowę przejął żyjący w Stanach Zjednoczonych ormiański milioner, filantrop i kolekcjoner Gerard Cafesjian. Zdecydował się przekształcić całość w muzeum z ekspozycją sztuki nowoczesnej. Od jego nazwiska wywodzi się nazwa muzeum.


Drugi i czwarty poziom są do siebie bardzo podobne


Trzeci poziom - lew zbudowany z opon samochodowych


Piąty poziom na zewnątrz prezentował się najlepiej - żelazne figury olimpijczyków, odbijające się w wodzie.

Odbywają się tu również wystawy czasowe. W przyszłości Kaskady ma zwieńczyć wieża, w której będą eksponowane dzieła Joana Miró, Pabla Picassa i Marka Chagalla. W muzeum oprócz wystaw, można uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi postaciami świata kultury, odbywają się tu festiwale filmowe, koncerty i wszelkiego rodzaju wydarzenia edukacyjne. (informacje)


Przed muzeum, w parku, też stoją ciekawe 'eksponaty' :) poniżej kot kolumbijskiego twórcy Fernando Botero.


Buziaki!
Copyright © 2017 Happy life plan