1/02/2018

Tradycyjna koreańska wioska - Bukchon Hanok Village

Hej :) Tym razem pokażę Wam zdjęcia z ostatniego miejsca w Seulu, w którym można jeszcze zobaczyć tradycyjną zabudowę domów zwanych hanok.Domy hanok burzono w zastraszającym tempie z powodu bumu gospodarczego w stolicy. Jeszcze 30 lat temu w Seulu było ponad 800.000 starych domostw, dziś jest ich tylko 12.000, z czego 900 znajduje się w samym Bukchon. 
 

Od 2000 roku teren został objęty programem rewitalizacyjnym, aby uratować pozostałe zabudowania. Właściciele domków dostali bezzwrotne granty oraz preferencyjne pożyczki na ich renowacje.

 

 A jak to było dawniej?

W okresie dynastii Joseon Seul podzielony był na północną i południową część, z których każda stanowiła niejako oddzielną osadę. Wioska południowa była domem dla niższych rangą oficjeli natomiast na północy w Bukchon znajdował się teren zamieszkały przez tych najważniejszą elitę. Sam król mieszkał oczywiście w pałacu, za to jego współpracownicy swoje posiadłości mieli budowane nieopodal, tuż za murami pałacowymi. 

Miasteczko usytuowane jest między Pałacem Gyeongbok, Pałacem Changdeok i świątynią Jongmyo. 
 Bukchon składa się z kilku dzielnic: Wonseo-dong, Jae-dong, Gye-dong, Gahoe-dong and Insa-dong. Bukchon Hanok Village znajduje się na czwartym miejscu na liście ulubionych atrakcji Seulu. Całkiem przyjemna odmiana od zgiełku dużego miasta, mi się podobało :) Pozdrawiam Was ciepło i do następnego! :)
Copyright © 2017 Happy life plan