3/09/2017

Dongdaemun Design Plaza & Park (DDP) - kosmiczny projekt Zahy Hadid

Hej :) Dzisiaj pokażę Wam bardzo nowoczesne oblicze Seulu - Dongdaemun Design Plaza & Park (DDP), w którym znajdują się park, pałac mody czy podziemne centrum handlowe. Ja byłam zachwycona :)


 

To największy na świecie budynek o nieregularnych kształtach, który w swej formie przypomina futurystyczny statek kosmiczny. Jego autorką jest światowej sławy iracko-brytyjska architekt Zaha Hadid.


Surrealistyczna bryła DDP jest wynikiem kontekstu miejsca, innowacyjnych technologii i założeń narzuconych przez władze Seulu.

Tak wygląda całość:

(to zdjęcie z internetu - chciałam Wam pokazać cały budynek, a na moich widać tylko detale)
Konstrukcja obiektu zaciera granice między architekturą a krajobrazem miejskim, między tym co na wewnątrz i na zewnątrz.


Obiekt stanowi nowy typ przestrzeni publicznej.
Dongdaemun Plaza pełni wiele funkcji. Umożliwia organizowanie wystaw, pokazów mody czy konferencji. Na terenie DDP znajdują się m.in. galerie sztuki, sklepy, muzea, całodobowy targ wzornictwa.


Lampki ledowe ukryte w materiałowych kwiatkach :)

To miejsce wypoczynku i relaksu, pełni również rolę oazy zieleni - taki nowy typ parku w zatłoczonym mieście.Designerska biblioteka miejska.


Jednym z założeń DDP było stworzenie przestrzeni, która stanowiłoby aktywne forum wymiany myśli technologicznej, angażującej społeczność w zbiorowy dialog i umożliwiającej rozwój młodych talentów.

 


Budowa trwała sześć lat. Konstrukcja ma powierzchnię 85 tys. m kw., a otaczający go park 30 tys. m2.Całość kosztowała 451 milionów dolarów.


Robi wrażenie, prawda? Do następnego! :)
Copyright © 2017 Happy life plan