4/01/2015

De Roma con amor ♥ 1, czyli rzymskie wakacje

Hej! Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Dlatego i ja pewnego dnia tam dotarłam. A po latach wróciłam i wcale nie wykluczam, że to był ostatni raz. Bo do Rzymu można przyjeżdżać wielokrotnie i zawsze znajdziemy coś nowego, zaskakującego i pięknego. To miasto o niesamowitej historii, odzwierciedlonej w architekturze.
Znajdziemy tu starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace, tajemnicze muzea Watykanu, słynne teatry, galerie, restauracje, fontanny, parki i ogrody. Nie wiem ile czasu musiałabym tam spędzić, by w pełni je poznać, ale wystarczyło kilka dni, żeby poczuć klimat i duszę tego miejsca. Zapraszam Was na spacer :)


 
Powyżej Cortile della Pigna - szyszka pinii z brązu, będąca elementem starożytnej rzymskiej fontanny.

Symbolem Rzymu jest Wilczyca Kapitolińska. Zapewne pamiętacie legendę o założeniu Rzymu, ale jeśli macie ochotę sobie co nieco przypomnieć, oto ona (w wieeelkim skrócie ;)) - Według jednej z najbardziej znanych wersji Romulus i Remus byli dziećmi westalki o imieniu Rea Sylwia i boga wojny Marsa. Ojciec ich matki, Numitor, król dynastycznego miasta Alba Longa, został strącony z tronu, przez uzurpatora, a zarazem własnego brata Amuliusa. Nowo koronowany władca zadbał o to, aby stary król nie doczekał się już potomków. Zamknął on Reę w świątyni bogini Westy. Rea pomimo złożonych ślubów czystości zaszła w ciążę. Za złamanie przysięgi została stracona, a urodzone przez nią bliźnięta zostały puszczone w koszu wiklinowym nurtem Tybru. Kosz z noworodkami zatrzymała gałąź drzewa figowego, gdzie znalazła chłopców wilczyca, która potraktowała ich jak własne potomstwo - wykarmiła i otoczyła opieką.Pewnego dnia spostrzegł to pasterz Faustulus i zabrał bliźnięta do domu, by odtąd razem z żoną wychowywać chłopców. Pewnego razu Romulus i Remus znaleźli się u Numitora, który rozpoznał w nich swych wnuków. W trzech obmyślili plan obalenia Amuliusa. Bliźniacy zabili go i osadzili na tronie dziadka Numitora. Sami chcieli założyć swoje miasto w miejscu gdzie ich Faustulus znalazł. Ale zaczęli się kłócić, ostatecznie ustalając, że to Romulus założy miasto. Remus nie mógł się jednak z tym pogodzić i z pogardą powiedział do Romulusa „Silne miasto budujesz”, przeskoczył przez świętą bruzdę i został zabity przez brata. Romulus sprowadził do swego miasta złodziei i przestępców, będących pierwszymi osadnikami. Dla nich zbudował gaj – asylum, w którym każdy mógł znaleźć schronienie, bez względu na swoje winy. Z ich pomocą zabudował Rzym i otoczył go murem.
 


Koloseum - oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m, obwodzie 524 m i wysokości 48,5 (!) m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, czy polowania na dzikie zwierzęta. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. „kolossos”) posągu Nerona.


Oglądaliście film Woodego Allena "Zakochani w Rzymie"? Film przedstawia Amerykanów i Włochów zmagających się z rozlicznymi miłosnymi perypetiami a akcja rozgrywa się w w Wiecznym Mieście, które jest tu przedstawione bardzo klimatycznie (ja oglądając film przeniosłam się tam na chwilę). Polecam :)


Fontanna di Trevi, najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Forma fontanny przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza (cisza i sztorm).Pani po lewej stronie to oczywiście Sylvia z filmu Felliniego "La Dolce vita"

Cztery statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku (są to dzieła Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego). W sąsiednich niszach znajdują się kobiece postaci będące alegoriami Zdrowia (po prawej) i Obfitości (po lewej).A teraz kolejny obowiązkowy przystanek w Rzymie - Panteon - okrągła świątynia, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125. Pantheon, z greckiego to miejsce poświęcone wszystkim bogom. Konstrukcja ta to rotunda o średnicy i wysokości wynoszącej 43 metry.

 

Budowla pokryta jest ogromną kopułą odlaną z betonu, przy podstawie której grubość wynosi 7 metrów. Kopuła budowli posiada na szczycie centralny otwór, zwanym "okiem" (oculusem) o średnicy 9 metrów, który jest jedynym otworem oświetlającym wnętrze. Ponieważ otwór nie ma przykrycia, podłoga na środku jest lekko wklęsła z odpływem do zbierania deszczu. Podniebienie kopuły jest ozdobione pięcioma rzędami kasetonów.

Na dzisiaj to wszystko, ale już niedługo - druga część rzymskich wakacji, zapraszam,
Copyright © 2017 Happy life plan