3/21/2015

I ♥ Italy - Wenecja

Hej! Dzisiejszym postem zacznę włoski cykl na blogu i aż sama się dziwię, że tak długo z nim zwlekałam. Jestem zakochana we Włoszech od wielu lat, więc moje zachwyty mogą być mocno subiektywne ;) Zacznę od Wenecji, której nie da się porównać do żadnego innego miejsca na świecie. Jest jedyna w swoim rodzaju.
Bogato zdobione zabytkowe budynki pomiędzy malowniczymi kanałami. Niektórzy narzekają na zapach, inni na tłumy turystów, ale mi to absolutnie nie przeszkadzało w zwiedzaniu. Sami zobaczcie jaki ma urok :)

 

 

Campanile di San Marco, czyli Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla Wenecji (99 metrów). Pierwsza konstrukcja została zbudowana już w na początku IX wieku, ale nie zachowała się. Obecną konstrukcję w pierwszej wersji wzniesiono pod koniec XI wieku, później była wielokrotnie przebudowywana, ostateczny kształt uzyskując w wieku XVI. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska. Później pełniła funkcję dzwonnicy, latarni, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. W 1609 roku Galileusz zamontował na niej lunetę i zaprezentował jej działanie doży. W 1902 r. wieża zawaliła się, ale w  1912 ukończono jej rekonstrukcję.

 
 
 


Wenecja musi sobie radzić z cyklicznymi powodziami, a mimo tego organizuje coroczny karnawał i festiwal filmowy, a każdego roku przyjmuje ponad dwadzieścia milionów (!) turystów.


 


      
  
W Wenecji najtańszym środkiem transportu są vaporetti, czyli tramwaje wodne. Najbardziej popularna jest linia numer 1 z Piazzale Roma, Kanałem Grande do Placu św. Marka i dalej do Lido. W godzinach szczytu tramwaje kursują prawie co 10 minut, a ich przystanki znajdują się w praktycznie każdym chętnie odwiedzanym przez turystów miejscu w Wenecji, są m.in. przy: Piazzale Roma, dworcu kolejowym Venezia S. Lucia, Rialto, Plac św. Marka (San Marco), czy Lido.

 
 

Wenecja jest położona na licznych wyspach na Morzu Adriatyckim, dlatego jest to miasto kanałów, a transport w większości odbywa się drogą wodną.

  
        

    
Gondole w Wenecji to bardzo popularna atrakcja, ale często można się zdziwić jej kosztem. Np. w godzinach wieczornych cena może dochodzić do ok. 100 euro za 40 min rejsu. Gondolierzy mogą również doliczyć opłatę za granie na żywo na gondoli lub butelkę wina. Najlepiej więc przed zdecydowaniem się uzgodnić czas i cenę. Warto podkreślić, że płaci się za wynajętą łódź, a nie od osoby. W gondoli zmieści się maksymalnie sześć osób, więc ewentualne koszty można rozłożyć pomiędzy większą grupę.


 

        

Ciekawostka: jeśli przyjeżdżamy do Wenecji na dłużej niż jeden dzień, warto rozważyć zakup karty miejskiej Venice Card. Karta dostępna jest na lotnisku, na dworcu autobusowym i kolejowym, w okolicach mostu Rialto, czy na Placu św. Marka. Karta upoważnia do bezpłatnego wstępu do Pałacu Dożów oraz 10 innych muzeów oraz darmowego wstępu do 10 kościołów na terenie Wenecji. Więcej na temat Venice Card znajdziecie tutaj.


 


    

 

Canal Grande, to cieśnina o długości 3,8 km. Ma kształt odwróconej litery "S" i przepływa przez środek miasta, dzieląc je na dwie części, każda po 3 dzielnice (siestery): Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro. Kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco), przy Piazzetta di San Marco.

        Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego relikwie.


    
 
Torre dell'Orologio, czyli wieża zegarowa przy placu św. Marka. Zaprojektował ją Mauro Codussi.  Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Powyżej tarczy zegarowej znajduje się skrzydlaty Lew św. Marka a pod nim Madonna z Dzieciątkiem.


 

Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę oraz nietypowe położenie znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.  Turystyka jest głównym źródłem zatrudnienia i dochodów mieszkańców miasta.

 
 
 

Ponte di Rialto, czyli Most Rialto to najstarszy most wenecki nad Kanałem Grande. Położony na wysokim brzegu obszar w pobliżu mostu, zwany Rialto, został zasiedlony już w pierwszych wiekach istnienia Wenecji. Na ziemiach wokół bazyliki i pałacu dożów znajdował się ośrodek władzy politycznej a w tej części miasta powstało centrum finansowo-handlowe republiki.


      
 
Wenecja jest ustawicznie podtapiana, przez co budynki ulegają zniszczeniu.


Mam nadzieję, że Wam się spodobała ta wenecka wycieczka. W kolejce czekają już Rzym i Florencja, ale póki co życzę Wam miłego weekendu!
Pozdrawiam,


Copyright © 2017 Happy life plan