2/11/2015

Shaolin ♥ 2, czyli sztuki walki to cwiczenia ciala i umyslu

Cześć! Zapraszam Was na drugą część postu z Klasztoru Shaolin.

Jak wygląda przygotowanie ciała do rozpoczęcia nauki wushu? W pierwszej fazie największy nacisk  kładzie się  na  ćwiczenia  ogólnorozwojowe  (siła,  szybkość, wytrzymałość, koordynacja ruchów), oraz podstawowe techniki walki (pozycje, bloki, uderzenia). W następnej fazie nauczane są podstawowe układy technik.
Po opanowaniu tego poziomu nauczane  są  zaawansowane formy ręczne oraz formy z bronią a także ich zastosowanie w walce. Nauka zawiera też sportową walkę, techniki samoobrony (sanshou i chinna) oraz ćwiczenia oddechowe qigong. Poza aspektami praktycznymi  nauka wushu daje możliwość głębszego rozwoju charakteru i osobowości.


 Kadry z pokazów sztuk walki:


Współcześnie klasztor i jego legenda są istotną siłą dla lokalnej gospodarki. Ruch turystyczny i rzesze uczniów przybywających po nauki sztuk walki, stały się niespodziewanym i cennym źródłem utrzymania w okręgu Dengfeng.Wokół klasztoru istnieje ogromna liczba prywatnych szkół sztuk walki, tworzących swoisty lokalny "przemysł". Wiele spośród nich posiada internaty, przyjmuje już 6-latków i prowadzi codzienny, wielogodzinny i kompleksowy trening sztuk walki, uzupełniony nauczaniem czytania, pisania, literatury i matematyki. Absolwenci takich szkół znajdują następnie zatrudnienie przede wszystkim jako instruktorzy sztuk walki, żołnierze jednostek specjalnych, najemni ochroniarze, sportowcy (w drużynie narodowej wushu), bądź pracownicy przemysłu filmowego.


Wśród szkół zlokalizowanych w pobliżu klasztoru znajdują się i takie, w których instruktorzy stylizują się na mnichów, przedstawiają się jako mnisi z 32 generacji mnichów-wojowników z Shaolin (bądź podobnie) i twierdzą, że nauczają "prawdziwych" sztuk walki z Shaolin.


Z Klasztoru Shaolin wywodzi się większość azjatyckich sztuk walki. Taekwondo, karate, judo i taijiquan powstały na bazie chińskiej sztuki walki wu shu (określanej na zachodzie mianem kung-fu). Podstawową zasadą Wushu jest obrona, natomiast zakazany był atak.


Zainteresowanych tą tematyką odsyłam do ciekawego artykułu na temat praktykowania kung-fu, ja przytoczę Wam kilka cytatów

       

"Przed rozpoczęciem ćwiczeń, dzięki którym będziesz w stanie pokonać innych, musisz najpierw nauczyć się prawidłowo stać. Gdy będziesz doskonalił pozycje, energia Chi popłynie meridianami, napełniając całe twoje ciało. Uczyni cię to silnym w każdym miejscu i o każdym czasie. Dopiero wówczas możesz rozpocząć naukę boksu".


A teraz coś, co wprawiło mnie w ogromne zdumienie. Poniżej zobaczycie ogromne rusztowanie (na żywo wyglądało jak wieżowiec), na którym adepci szkół ćwiczą koordynację, równowagę i pokonywanie strachu. Są przypięci do siebie i do rusztowania linami i wykonują niezwykłe akrobacje, sami zobaczcie:


"Praktyka Shaolin kung fu wytwarza i umacnia u ćwiczącego moralny charakter, rozwija doskonałą cyrkulację energii Chi, siłę mięśniową, gibkość, koordynację wszystkich części ciała i jego kończyn, zwiększa sprawność pracy umysłu i ciała. Właściwe i systematyczne treningi doprowadzą ćwiczącego do takiego stopnia wyszkolenia, że będzie on wychodził zwycięsko z wszelkiego rodzaju konfliktów, z jakimi się spotka. Jeżeli będzie on wykorzystywał swoje umiejętności do czynienia złych uczynków, będzie postępował niegodziwie, nie dążąc do pierwotnych celów praktyki stawianych sobie przez jego nauczycieli. Shaolin kung fu zawiera w sobie połączone wszystkie elementy ciała i ducha. Oczy ćwiczącego współdziałają z jego umysłem, umysł z duchem, duch z oddechem, oddech połączony jest z siłą, siła z rękami, ręce z nogami, łokcie z kolanami a ramiona z biodrami. Współdziałanie w walce wszystkich tych części pozwoli ci pokonać każdego przeciwnika."

"Siła wypływa z miękkości dążąc do twardości, z zawartą w niej energią Chi, jako jej źródłem. Siła przemienia się w moc jedynie przez kultywację Chi, jednakże Chi nie jest siłą. Siła wywodzi się z Chi, a wszelkie działania są przejawem ruchu Chi. Niedouczony bokser zadaje dzikie kopnięcia i uderzenia, jednakże jego ruchy pozbawione są prawdziwej mocy"


"Pięść jest formą, lecz jej ciosy powinny być tak szybkie, by sprawiały wrażenie bezkształtnych i bezpostaciowych. Ruchy rąk powinny być szybkie jak wiatr, a przy tym zręczne i zwinne jak u małpy. Techniki powinny być silne i elastyczne, lecz nigdy sztywne. Bokser w swych ruchach powinien być elegancki jak kot, dziki i gwałtowny jak tygrys, swobodny jak smok, a każda jego postawa stabilna, jak gwóźdź wbity w bal."


W kung-fu, jak w każdej innej dziedzinie - "praktyka czyni mistrza" :)

Miłego dnia!
Copyright © 2017 Happy life plan