9/11/2014

Bajkowa Kruja i muzeum Skanderberga

Witajcie! W dzisiejszym poście miejscowość Kruja. W tym miejscu jestem zakochana. Tak właśnie wyobrażałam sobie Albanię - czerwone dachówki, sporo zieleni i otaczające góry. Pokażę Wam też nowoczesne muzeum bohatera narodowego, znajdujące się na szczycie wzgórza - i piękne widoki z samej góry :)


Targowa uliczka - najpopularniejszym miejscowym produktem są piękne haftowane obrusy


lokalne jedzenie - zapiekane mięso mielone w pomidorowym sosie, całkiem smacznew muzeum Skanderberga
ślad w księdze gości ;)
A kto to był? Skanderbeg, właściwie Gjergj Kastrioti Skënderbeu, pol. Jerzy Kastriota (ur. 1405 w Kruji, zm. 17 stycznia 1468 w Lezhy) – albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy.
Imperium osmańskie próbowało zmusić lokalnych albańskich władców do płacenia trybutu. By zapewnić ich wierność, zmuszało ich do oddania swoich synów jako zakładników. Tak też stało się z synami Gjona Kastrioty. W 1423 r. Jerzy Kastriota wraz ze swoimi trzema braćmi wstąpił do szkoły wojskowej, po czym brał udział w wielu bitwach po stronie imperium osmańskiego. Za swoje militarne sukcesy Jerzy otrzymał tytuł Iskander Bey Arnauti, (alb.: Skënderbeu). Po turecku ten tytuł oznaczał: Bej Aleksander, porównując mistrzostwo wojenne Kastrioty do Aleksandra Wielkiego. Skanderbeg wkrótce zmienił stronę, po której walczył i powrócił do ojczyzny, gdzie aż do śmierci bronił Albanii przed najazdami Turków. źródło
albańska flaga z czarnym dwugłowym orłem


George W. Bush też tu był, to ma swój pomnik

Pięknie, prawda?
Pozdrawiam,

Copyright © 2017 Happy life plan