9/07/2014

Albania - serpentyny, mercedesy i bunkry

Witajcie! Po krótkiej przerwie zapraszam Was na kolejny bałkański post :) Była już Chorwacja i Serbia, dzisiaj czas na Albanię. Określana jest jako kraj mercedesów i wszechobecnych bunkrów. Mercedes jest dla Albańczyków wyznacznikiem dobrobytu.
Są w stanie przez wiele lat oszczędzać każdy grosz, żeby tylko dorobić się choćby najstarszego modelu tej marki. Przeciwieństwem merców jest widok Albańczyków na osiołkach - taki kontrast można spotkać na tutejszych krętych drogach. Bunkrów jest ponoć 800 tysięcy (a Albania to kraj nieduży, więc to sporo), przypominają kapelusze grzybów i tak też są tu określane. Z ciekawostek - co kilkadziesiąt metrów spotykamy stację benzynową lub myjnię samochodową. Jest ich tak dużo, że naprawdę trudno sobie wyobrazić, żeby wszystkie mogły się utrzymać. Gdy jednak potrzebujący kierowca zatrzyma się w celu tankowania czeka go spore zdziwienie - często okazuje się, że stacja nie jest nawet wyposażona w terminal. Zarówno stacje jak i myjnie to zwyczajnie sposób na wykazanie dochodu, a środki finansowe pozyskiwane są już z zupełnie innych źródeł. Miejscowa waluta to Leki.
 Myjnia samochodowa i naturalnie - mercedes ;)Całe Bałkany walczą o Matkę Teresę. Urodziła się w Macedonii, ale Albańczycy nadal twierdzą, że to pomyłka i jest ich rodaczką. Pomnik na środku ronda.
Pozdrawiam i do następnego :)

Copyright © 2017 Happy life plan