8/11/2014

W samym sercu Dalmacji - portowy Trogir

Witajcie! Trogir (włoska nazwa to Traù) jest chorwackim miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko - Dalmatyńskim.
Wieża zegarowa zbudowana w 1909 r.

Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Założony w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa (dzisiejszy Vis) pod nazwą Tragurion (Kozia Wieś). Od tego czasu Trogir stał się znaczącym portem. W roku 304 cesarz Dioklecjan nakazał tutaj stracić biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Od roku 1107 pod panowaniem węgierskim. W roku 1123 zniszczony przez Saracenów. Miasto odbudowano 70 lat później. Od 1420 pod panowaniem Weneckim. źródło, plan miasta

 


Pałac Stafileo (Palača Stafileo) - zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.


W tym miejscu mieliśmy okazję posłuchać miejscowych tenorów śpiewających dla turystów. W Trogirze urodził się znany chorwacki tenor, nazywany chorwackim Pavarottim - Vinko Coce. Co roku odbywa się tu Festiwal Tenorów. W tle chorwacka flaga.


  
1 Kuna - gryzonie chorwacką walutą :)


Pozdrawiam i do następnego :)

Copyright © 2017 Happy life plan