8/27/2014

Tam gdzie czas sie zatrzymal. Serbska rzeczywistosc

Witajcie! W ostatnim poście pokazywałam Wam Belgrad, ale niestety nie cała Serbia jest tak bogata jak jej stolica. Wszystkie pieniądze od czasu zakończenia konfliktów bałkańskich przekazywano na odbudowę Belgradu, ale w mniejszych miejscowościach wciąż widać skutki tych wojen.
Wojny bałkańskie były to dwa konflikty zbrojne na terenie Bałkanów, które wybuchły na początku XX wieku. Pierwszy z nich miał charakter wielonarodowej wojny wyzwoleńczej, zaś drugi wybuchł z powodu podziału terytoriów. Rozpad Jugosławii był to proces zapoczątkowany w 1980 śmiercią byłego przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito, w wyniku którego stopniowo od 1991 doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w konsekwencji do jednych z najbardziej krwawych i kosztownych konfliktów zbrojnych na świecie od czasu zakończenia II wojny światowej. Konflikt na Bałkanach szybko został oceniony przez media, że Serbowie byli tymi złymi, a Chorwaci tymi dobrymi. Nie do końca jednak tak było, że to Serbowie są odpowiedzialni za całe zło wojen bałkańskich. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.Trochę serbskiej motoryzacji. Na ulicach w dalszym ciągu możemy spotkać sporo Yugo. Jest to mały samochód osobowy produkowany od października 1980 roku przez serbskie zakłady Zastava w Kragujevacu. Auto od strony technicznej całkowicie bazowało na Fiacie 127. Wynikało to z faktu zakupienia pod koniec lat 70. przez zakłady w Kragujevacu licencji na ten model. Jednak zdecydowano się wprowadzić go do produkcji dopiero po zaprojektowaniu kompletnie nowego nadwozia. Wygląda tak:


Nawet nasz maluszek się czasem trafi :)
Zniszczonych, opuszczonych budynków jest nadal wiele na terenie całych Bałkanów, parę przykładowych poniżej:

W miejscowości Lescovac:A może poprawka zuba? ;)


Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam już niedługo na kolejne wakacyjne widokówki, tym razem z Albanii, jeśli macie ochotę zostawić komentarz to odsyłam na facebooka bloga tutaj,
Copyright © 2017 Happy life plan