8/27/2014

Tam gdzie czas sie zatrzymal. Serbska rzeczywistosc

Witajcie! W ostatnim poście pokazywałam Wam Belgrad, ale niestety nie cała Serbia jest tak bogata jak jej stolica. Wszystkie pieniądze od czasu zakończenia konfliktów bałkańskich przekazywano na odbudowę Belgradu, ale w mniejszych miejscowościach wciąż widać skutki tych wojen.
Wojny bałkańskie były to dwa konflikty zbrojne na terenie Bałkanów, które wybuchły na początku XX wieku. Pierwszy z nich miał charakter wielonarodowej wojny wyzwoleńczej, zaś drugi wybuchł z powodu podziału terytoriów. Rozpad Jugosławii był to proces zapoczątkowany w 1980 śmiercią byłego przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito, w wyniku którego stopniowo od 1991 doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w konsekwencji do jednych z najbardziej krwawych i kosztownych konfliktów zbrojnych na świecie od czasu zakończenia II wojny światowej. 



Konflikt na Bałkanach szybko został oceniony przez media, że Serbowie byli tymi złymi, a Chorwaci tymi dobrymi. Nie do końca jednak tak było, że to Serbowie są odpowiedzialni za całe zło wojen bałkańskich. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.



Trochę serbskiej motoryzacji. Na ulicach w dalszym ciągu możemy spotkać sporo Yugo. Jest to mały samochód osobowy produkowany od października 1980 roku przez serbskie zakłady Zastava w Kragujevacu. Auto od strony technicznej całkowicie bazowało na Fiacie 127. Wynikało to z faktu zakupienia pod koniec lat 70. przez zakłady w Kragujevacu licencji na ten model. Jednak zdecydowano się wprowadzić go do produkcji dopiero po zaprojektowaniu kompletnie nowego nadwozia. Wygląda tak:










Nawet nasz maluszek się czasem trafi :)




Zniszczonych, opuszczonych budynków jest nadal wiele na terenie całych Bałkanów, parę przykładowych poniżej:









W miejscowości Lescovac:



A może poprawka zuba? ;)










Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam już niedługo na kolejne wakacyjne widokówki, tym razem z Albanii, jeśli macie ochotę zostawić komentarz to odsyłam na facebooka bloga tutaj,
Copyright © 2017 Happy life plan