7/07/2014

Gratka dla fanow motoryzacji - Kubanskie oldtimery

Witajcie! Na ulicach Kuby można spotkać ponad 60 tys. starych amerykańskich samochodów. To prawdziwe żywe muzeum oldtimerów. Najstarsze samochody pochodzą nawet z lat trzydziestych. W dzisiejszym poście znajdziecie sporo zdjęć i trochę faktów, zapraszam :)

 

Na ulicach Hawany możemy spotkać samochody wszystkich najsłynniejszych amerykańskich marek -
takich jak m.in. Buick, Cadillac, Chrysler, Chevrolet, De Soto, Dodge, Ford, Oldsmobile, Plymouth czy Willys - panowie, umiecie dopasować marki do modeli? :)


 
Większość samochodów nadal jest sprawna, co świadczy o tym, że na Kubie pełno jest prawdziwych speców od motoryzacji.
Drogi na Kubie są w fatalnym stanie, tak jak kolej i kubańskie linie lotnicze. Wśród środków transportu publicznego wymienić można: ciężarówki przerobione na autobusy; tzw. Camel Busmasywna kabina, do której przyczepiona jest żelazna naczepa; albo Coco Taxi – trzykołowa taksówka w kształcie jaja - możecie taką zobaczyć na zdjęciu poniżej obok niebieskiego samochodu.

 


A skąd się wzięły takie samochody na Kubie?
Kuba była kiedyś centrum amerykańskiej rozrywki i celem turystycznym dla najbogatszych mieszkańców USA. Pamiętacie film "Dirty Dancing2"? Świetnie obrazuje ten okres. Po wybuchu rewolucji i obaleniu rządów Batisty Amerykanie uciekli z Kuby pozostawiając cały swój majątek. Na ulicach dosłownie porzucono wiele drogich krążowników.


W 1958 roku całkowicie wstrzymano import ze Stanów na Kubę zarówno samochodów, jak i części zamiennych do ich naprawy . Mimo to, przetrwały one do dzisiaj dzięki miejscowym mechanikom, którzy potrafią czynić cuda.
 
 W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych importowano na Kubę radzieckie Moskwicze i Łady, które jednak zbyt długo nie przetrwały w trudnych warunkach klimatycznych. Z całą pewnością nie wytrzymały konkurencji amerykańskich oldtimerów. Jednak pozostawiły po sobie masę części zamiennych, które kubańscy mechanicy po przeróbkach wykorzystywali do „amerykanów”.Często paliwożerny silnik V8 zastępowany został czterocylindrowym z Moskwicza czy Łady, co pozwalało na znacznie ekonomiczniejsze wykorzystanie miesięcznego przydziału 20 litrów paliwa. 


Kolory rejestracji na kubańskich samochodach są zależne od formy własności np. samochód prywatny ma żółtą rejestrację, wojskowy – zieloną, a pojazd państwowy – czerwoną.Jeśli chodzi o nowe pojazdy, to owszem istnieją na wyspie salony dealerskie z nowymi modelami aut, jednak przeciętny Kubańczyk nie może pozwolić sobie na ich zakup. I nie chodzi tu nawet o kwestię finansową, ale o fakt, że aby kupić nowy samochód zachodniej produkcji, niezbędne jest posiadanie tzw. listu autoryzacyjnego. Żeby go zdobyć trzeba być personą zasłużoną dla systemu, przejść wieloletni proces weryfikacyjny, a postanowienie o przyznaniu prawa do zakupu samochodu wymaga podpisu wiceprezydenta Rady Ministrów.

Źródła informacji: 1, 2 , wszystkie zdjęcia jak zawsze mojego autorstwa

Mam nadzieję, że Wam się podobało - zwłaszcza Panom ;) Pozdrawiam serdecznie!

Copyright © 2017 Happy life plan