7/18/2014

Cienaga de Zapata - krokodyle, pelikany i palmowy raj

Hej kochani! W dzisiejszym poście piękny Półwysep Zapata. Leży w południowej części kraju i jest największą i jednocześnie najrzadziej zaludnioną krainą geograficzną Kuby. Mierzy 100 kilometrów długości i stanowi obszar chroniony. Dużo tu wody, rozlewisk i wielkie pokłady żyznego torfu, wybrzeża zaś porastają lasy namorzynowe, specyficzny, tworzący malownicze krajobrazy rodzaj formacji roślinnej.
Park Narodowy Cienaga de Zapata zajmujący większość powierzchni półwyspu to kraina krokodyli, aligatorów i innych gadów lubiących wilgoć i słońce. Oprócz gadów żyją tu również ssaki – między innymi jelenie i dziki – oraz całe mnóstwo ptactwa.


Prawda, że palmowy raj?


Wylegujące się na słońcu krokodyle


On wcale nie dał wyrazu swojej niechęci do turystów - zwyczajnie się chłodzi poprzez otwartą paszczę (przynajmniej taka była wersja oficjalna) :)Na terenie parku znajduje się również największe jezioro na Kubie – Laguna del Tesoro (Laguna Skarbów), na którego dnie znajdują się ponoć liczne skarby ukryte tam przed Hiszpanami przez indiańskie plemię Tainów. (źródło) Tainów, a raczej przedstawiające ich naturalnej wielkości figury, możemy dzisiaj oglądać w utworzonym na półwyspie skansenie stanowiącym wierną rekonstrukcję indiańskiej wioski. Tainowie (Indianie Taino) – rdzenni, prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli, w tym Kuby, Hispanioli (Haiti i Dominikany), Portoryko i Jamajki zamieszkujący te wyspy bezpośrednio przed ich odkryciem przez Kolumba w 1492 r. Nie ma zbyt wielu źródeł informacji dotyczących życia Indian Taino. Prawdopodobnie przybyli na Kubę ok. 1100 r. p.n.e. przemieszczając się z Ameryki Południowej przez Antyle. (źródło)


Bagna w Parku Narodowym Cienaga de Zapata


To zdjęcie to dla mnie do tej pory synonim rajskich wakacji

TermityZ takiej motorówki podziwialiśmy przyrodę parku narodowego


Mam i ja ;)


Pozdrawiam gorąco,

Copyright © 2017 Happy life plan