4/05/2014

Meksyk ♥ 1, czyli poznajcie wielobarwne Mexico City

 Witajcie! Tym razem zabiorę Was do ... Meksyku ! :) Ole!


Do Meksyku wybrałam się kilka lat temu i do dziś często wracam do niego wspomnieniami. Przygotowywanie tego wpisu było dla mnie ogromną przyjemnością :) Swoją przygodę rozpoczęłam w stolicy - Mexico City, a skończyłam w Cancun. Wyprawa była długa i bardzo ciekawa, więc doszłam do wniosku, że relację podzielę na kilka postów (na które już teraz serdecznie zapraszam :)).


Stolica Meksyku, a przed Konkwistą - stolica Państwa Azteków. Miasto leży w środkowej części kraju, jest położone na wyżynie. Populacja stolicy wynosi ponad 8 mln mieszkańców, ale całego obszaru metropolitarnego już ponad 22 mln osób, przez co jest uznawana za trzecią na świecie aglomerację miejską. W Mexico City spędziłam kilka dni i większość dzisiejszego postu będzie poświęcona właśnie jemu.Katedra w Mexico City

 

   


Muzeum Fridy Khalo.

Jeśli widzieliście film "Frida" to wiecie komu poświęcone jest to muzeum (a jeśli nie widzieliście - to nadróbcie zaległości :)) Frida to meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. Życie Fridy Kahlo rozpoczęło się i zakończyło w Mexico City, w jej domu zwanym "Niebieskim domem" (Blue House).
Sztuka Fridy zawiera elementy kultury meksykańskiej i indiańskiej. Często jest określana jako sztuka naiwna (prymitywizm) bądź folkowa, czasem jako surrealistyczna. Główną tematyką jaką poruszała było cierpienie i ból fizyczny, a to dlatego, że od dziecka miała duże problemy zdrowotne (chorowała na polio), a w okresie nastoletnim uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, po którym na długi czas została przykuta do łóżka.

  

 

 

 

  

 


 Spacer ulicami Mexico City
 
      


    


  Xochimilco

Największy w stolicy targ kwiatowy wśród kanałów wodnych i krótki rejs ozdobnymi łodziami po kanałach przy dźwiękach muzyki Mariachi
 
 

 

 


Muzeum Antropologiczne

Zbiory zabytkowych przedmiotów kultur prekolumbijskich, znalezionych na terenie całego kraju

      
Kalendarz Majów, który na szczęście okazał się źle zinterpretowany ;)

 

            


Panorama miasta - powierzchnia stolicy to 1479 m2 (dla porównania Warszawa zajmuje 517 m2)


Pałac Sztuk Pięknych w stolicy

 

 

 


Plac Trzech Kultur

Miejsce ostatniego starcia konkwistadorów i Azteków, a także związanego z krwawo stłumionym protestem studentów w 1968 roku (pacyfikacja manifestacji studenckiej przez meksykańskie siły rządowe, która miała miejsce w dzielnicy Tlatelolco miasta Meksyk 2 października 1968 r. na Plaza de las Tres Culturas. Wydarzenia te noszą także nazwę noc Tlatelolco)


Warsztat obróbki obsydianu

  

     

      Teotihuacan
    Jest wpisany na listę UNESCO – ważny ośrodek religijny i polityczny Azteków, a w nim Piramidy Słońca i Księżyca (należące do największych piramid na świecie)

 
Można było zaczerpnąć słonecznej energii na szczycie  Piramidy Słońca :)


Świątynia Pierzastego Węża


Zaklinacze Deszczu - niesamowite wrażenie obserwować ich wyczyny - opuszczając się na linach (wątpliwie bezpiecznych - przeplecionych w pasie) grali na instrumentach i śpiewali/modlili się o deszcz

 


A tu już wizyta w Gwadelupe - Sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupy - patronki obu Ameryk i Meksyku

 


Według legendy, biskup Juan de Zumárraga nie dowierzając relacjom Juana Diego o ukazaniu się mu Maryi na wzgórzu Tepeyac oraz jej życzeniu, by na nim została zbudowana świątynia ku jej czci, domagał się przekonującego dowodu potwierdzającego prawdziwość jego relacji. Maryja przyjęła to wyzwanie i poleciła Diego przyjść następnego dnia, wspiąć się na wzgórze i zerwać kwitnące tam kwiaty. Kiedy ten to uczynił, Maryja sama ułożyła te kwiaty w wiązankę i ukrytą pod osłoną tilmy poleciła mu zanieść ją do biskupa. Kiedy Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę, a na tilmie biskup ujrzał niezwykły obraz Maryi, przed którym upadł na kolana i ze łzami skruchy przepraszał Maryję za swe niedowierzanie. Świadkami tego wydarzenia mieli być także tłumacz biskupa, Juan Ganzalez, oraz biskup Santo Domingo Ramirez y Fuenleal, jako gość biskupa Zumarragi. Wizerunek ten zobaczyli także wszyscy obecni w rezydencji biskupa. Wkrótce dowiedzieli się o tym niezwykłym wydarzeniu mieszkańcy miasta, a z biegiem czasu coraz szersze rzesze Indian. Biskup zatrzymał ten wizerunek na tilmie u siebie w kaplicy domowej, a w kilkanaście dni potem, w uroczystej procesji przeniósł go 24 grudnia do kaplicy wybudowanej w pobliżu wzgórza Tepeyac, spełniając życzenie Maryi.


Indianie odwiedzający Sanktuarium

 

              


 Ostatnie spojrzenie na Mexico City i ruszamy dalej na podbój Meksyku ...


... ale o tym następnym razem :) Mam nadzieję, że Wam się podobało i zajrzycie na kolejne relacje z meksykańskiej przygody :) Pozdrawiam,
Copyright © 2017 Happy life plan